Pierwsza z nich to topienie Marzanny. Zwyczaj, który powoli zanika lub staje się po prostu mniej popularny na tle innych. Marzanna jest odwzorowaniem zimy, śniegu, chorób i zła wszelkiego. Toteż zwyczaj jej palenia i topienia powodował radość i rodził nadzieje na szybkie przyjście wiosny. W czasach obecnych zwyczaj ten jest praktykowany już zwykle tylko przez dzieci.
![]() |
Topienie Marzanny to obyczaj jeszcze z czasów pierwszych Polan |
Igrają z ogniem - zdjęcia
Jedyna taka msza w Polsce.
Bziukanie na rezurekcji, pioruny grające muzykę i oryginalny żart na Prima Aprilis - zobacz najciekawsze wydarzenia i najlepsze zdjęcia minionego tygodnia w Polsce!Sobota 30 marca, Koprzywnica (Świętokrzyskie)
Procesja po mszy rezurekcyjnej w kościele Matki Boskiej Różańcowej , oświetlana przez strażaków tzw. bziukaczy. Bziukanie, czyli wydmuchiwanie nafty na płonące pochodnie podczas mszy w wigilię paschalną, to w Koprzywnicy tradycja praktykowana od pokoleń. Prawdopodobnie nigdzie w Polsce nie ma podobnego zwyczaju. Procesja towarzysząca mszy przyciąga co roku do miasteczka widzów, z rożnych stron kraju.

Niedziela 31 marca, Giżycko (Warmińsko-Mazurskie)
W wielkanocną niedzielę mieszkańcy Giżycka stoczyli świąteczną "bitwę na jajka". Zabawę, nawiązującą do starych wielkanocnych tradycji, co roku organizuje Armen Aleksanjan, Ormianin, od 20 lat mieszkający w Polsce. Uczestnicy stukali się przyniesionymi przez siebie kurzymi jajkami, by sprawdzić, które okaże się najtwardsze, rzucali i łapali jajka oraz przenosili je na czole.
Poniedziałek 1 kwietnia, Gliwice
Wielkanocna procesja konna w Gliwicach - Ostropie. Ostropa to jedno z niewielu już miejsc, gdzie kultywowany jest zwyczaj święcenia pól i objazdu ich na koniach.