Instagram Photo Gallery

niedziela, 7 kwietnia 2013

Zwyczaje

Marzanna
Pierwsza z nich to topienie Marzanny. Zwyczaj, który powoli zanika lub staje się po prostu mniej popularny na tle innych. Marzanna jest odwzorowaniem zimy, śniegu, chorób i zła wszelkiego. Toteż zwyczaj jej palenia i topienia powodował radość i rodził nadzieje na szybkie przyjście wiosny. W czasach obecnych zwyczaj ten jest praktykowany już zwykle tylko przez dzieci.
Topienie Marzanny to obyczaj jeszcze z czasów pierwszych Polan

 Igrają z ogniem - zdjęcia

  Jedyna taka msza w Polsce.

Bziukanie na rezurekcji, pioruny grające muzykę i oryginalny żart na Prima Aprilis - zobacz najciekawsze wydarzenia i najlepsze zdjęcia minionego tygodnia w Polsce!

Sobota 30 marca, Koprzywnica (Świętokrzyskie)

Procesja po mszy rezurekcyjnej w kościele Matki Boskiej Różańcowej , oświetlana przez strażaków tzw. bziukaczy. Bziukanie, czyli wydmuchiwanie nafty na płonące pochodnie podczas mszy w wigilię paschalną, to w Koprzywnicy tradycja praktykowana od pokoleń. Prawdopodobnie nigdzie w Polsce nie ma podobnego zwyczaju. Procesja towarzysząca mszy przyciąga co roku do miasteczka widzów, z rożnych stron kraju.
Jedyna taka msza w Polsce. Igrają z ogniem - zdjęcia


Niedziela 31 marca, Giżycko (Warmińsko-Mazurskie)

W wielkanocną niedzielę mieszkańcy Giżycka stoczyli świąteczną "bitwę na jajka". Zabawę, nawiązującą do starych wielkanocnych tradycji, co roku organizuje Armen Aleksanjan, Ormianin, od 20 lat mieszkający w Polsce. Uczestnicy stukali się przyniesionymi przez siebie kurzymi jajkami, by sprawdzić, które okaże się najtwardsze, rzucali i łapali jajka oraz przenosili je na czole.Niedziela 31 marca, Giżycko (Warmińsko-Mazurskie)

  

Poniedziałek 1 kwietnia, Gliwice

Wielkanocna procesja konna w Gliwicach - Ostropie. Ostropa to jedno z niewielu już miejsc, gdzie kultywowany jest zwyczaj święcenia pól i objazdu ich na koniach.


Poniedziałek 1 kwietnia, Gliwice