Instagram Photo Gallery

niedziela, 10 lutego 2013

OSTATKI(ŚLEDZIÓWKA)

 Ostatki, znane są także pod nazwą zapusty.
Oznaczają ostatnie dni karnawału - zaczynają się w TŁUSTY CZWARTEK, a kończą we wtorek przed ŚRODĄ POPIELCOWĄ. Wtorek poprzedzający POPIELEC zwany jest także ŚLEDZIKIEM.
Ostatki, choć teoretycznie przypadają na wtorek (12.02.2013) poprzedzający ŚRODĘ POPIELCOWĄ, obchodzone są zazwyczaj w sobotę po TŁUSTYM CZWARTKU, czyli w tym roku - 9 lutego 2013. Wtedy kluby organizują imprezy ostatkowe, ostatnie huczne zabawy przed nadchodzącym WIELKIM POSTEM.
Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwający przez pięć dni aż do środy nad ranem.
Ostatki (zapusty, mięsopust) - zakończenie karnawału. Ostatni dzień karnawału (wtorek przed Środą Popielcową) lub też cały tydzień od Tłustego Czwartku do tegoż wtorku.Zwyczaje Ostatkowe
Pożegnanie karnawału, to okres nasilonych zabaw i bali karnawałowych. Najbardziej chyba znanym i największym balem karnawałowym jest oczywiście Karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową (w 2010 roku 12 lutego) i trwający przez pięc dni aż do środy nad ranem. Inne słynne bale ostatkowe, to np. wielki bal na Placu Świętego Marka w Wenecji kończący słynny wenecki karnawał; Carnival of Binche w belgijskim mieście Binche; Carnaval of Salvador de Bahia w Salwadorze, Barranquilla's Carnival w Kolumbii; bal i parady karnawałowe w Nicei (Francja); Carnaval in Chipiona w Hiszpanii; karnawał w Nowym Orleanie (USA)
W Polsce niestety nie odbywają się aż tak spektakularne bale jak w Brazyli czy Wenecji ale jest to także okres nasilonych imprez i zabaw. Większość klubów, pubów i niektóre restauracje organizują specjalne bale ostatkowe.
W Wielkopolsce wtorkowy bal znany jest jako "podkoziołek". Nazwa pochodzi od figurki kozła, która jest centralnym elementem tejże zabawy.
Na świecie ostatni dzień karnawału nazywany jest często Mardi Gras (fr: Tłusty wtorek). Nazwa ta znana i używana jest w USA, Kanadzie (niekiedy też Pancake Tuesday, czyli Naleśnikowy Wtorek), Europie i Ameryce Łacińskiej. W Wielkiej Brytanii i Irlandii ostatki nazywane są Shrove Tuesday, w Niemczech Fasnacht