Instagram Photo Gallery

wtorek, 3 grudnia 2013

SANKTUARIUM ŚW.MIKOLAJA W PIERŚCU

Katolicki kościół parafialny w Pierśćcu stanowi Sanktuarium św. Mikołaja (jedno z nielicznych w Polsce). Historia wioski jest ściśle związana z kultem łaskami słynącej figury św. Mikołaja, trwającym ponad 400 lat. W 1616 r. pożar strawił całą wieś – uratowano jedynie figurę Św. Mikołaja – co uznano za fakt cudowny i znak. Przybywają tu pielgrzymki oraz indywidualni pielgrzymi.Pierwsza wzmianka o figurze datowana jest na początek XVII wieku i wiąże się z pożarem wsi. Kilka wieków później legendę o cudownej figurze napisała Zofia Kossak. Świętego wyrzeźbił pasterz Mikoła z Beskidu Śląskiego. Po zakończeniu pracy poszedł spać. Obudziły go głosy mieszkańców, którzy przybiegli gasić pożar. Na miejscu okazało się, że żadnego ognia nie ma, a wszystkich zmylił blask bijący od figury. Dziś na podstawie legendy, spisanej w tomie „Ognisty wóz” ksiądz Horzela montuje w kościele witraże. Na pierwszym z nich widać pasterza rzeźbiącego figurkę. Gotowe są jeszcze dwa. Do „zagospodarowania” zostały jeszcze trzy duże okna.
Sołtysina Pierśćca mówi, że jest praktykującą katoliczką. Nie ukrywa jednak, że przed chorobą syna do kultu świętego podchodziła z lekkim dystansem.
– Kiedy człowiek dostaje od życia w kość, na chorobę zapada ktoś najbliższy, szuka różnych sposobów na wyleczenie. Dziś nie mam dystansu, wiem, że nam pomógł święty Mikołaj – dodaje Róża Bronowska.


TUTAJ MOŻNA PRZECZYTAĆ LEGENDĘ O ŚW .MIKOLAJU z PIERŚCA;
http://www.nasza-arka.pl/2003/rozdzial.php?numer=12&rozdzial=9