Instagram Photo Gallery

środa, 27 lutego 2013

Historia Dnia Mężczyzny

Dzień Mężczyzn – tradycja obchodzenia tego święta na świecie została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz całej grupy ludzi w USA, Europie, Afryce, Azji i na Karaibach. Przemawiając w imieniu UNESCO, Ingeborg Breines (dyrektorka programu Kobiety i Kultura Pokoju) powiedziała: To doskonały pomysł i dałby jakąś równowagę płci.

W Polsce

W Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta. Niektóre media próbują jednak je wprowadzić od kilku lat, proponując datę 10 marca[1][2]. Data nie jest przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty (oficjalnie do 1969)[3]. Prawdopodobnie lokalnie Dzień ten świętowany był już przed 2000 rokiem w miejsce zniesionego wspomnienia męczenników[4].

Na świecie

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (ang. International Men's Day – IMD) na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa które przyjęły zaproszenie Trynidad do obchodów IMD:

Pozostałe terminy obchodów